Ako nenapísali o Edyfinance a keramických domoch

Ako nenapísali o Edyfinance a keramických domoch

nové

Koncom mesiaca júl 2017, Hospodárske noviny na svojej webstránke uverejnili zaujímavý článok na tému montované domy, typy montovaných domov a ich porovnanie s murovanými domami. Okrem iného je uvedené:

“…

Iné (typy montovaných domov) však potrebujú pevné základy a rovinu, čo je napríklad príklad montáže z dielcov z ľahkého keramického betónu. Môže vyhovovať ľuďom, ktorí uprednostňujú masívne murivo a zároveň sa nechcú zdržovať klasickou mokrou výstavbou. Má minimum spojov, zaisťuje priaznivú mikroklímu, odolnosť proti požiaru i vlhkosti a schopnosť pohlcovať zvuk.” (http://style.hnonline.sk/byvanie/1002076-montovane-domy-nie-su-maly-panelak-stoja-menej-casu-a-penazi)

Aj keď na jednej strane sú v článku správne uvedené niektoré výhody výstavby domov z ľahkého keramického betónu, na druhej strane podané informácie a prehľad materiálov montovaných domov je neúplný. Keďže rozdiel medzi domom z drevotriesky a domom z keramického kompozitu (v článku neuvedený typ montovaného domu) je neporovnateľný, nie je možné ani uviesť celkové nevýhody montovaných domov. Napríklad v prípade Edyfinance keramických domov, vôbec neplatia v článku uvedené nevýhody montovaných stavieb. Nielen že typizáciu odmietame – veď každý klient je jedinečný, čo sa prejaví aj na jeho dome, ale klienti s vlastným návrhom majú u nás dokonca aj rovnaké cenové a zmluvné podmienky.

Autor článku o montovaných domoch uvádza ako jeden z variantov „betónové domy“. Fotodokumentácia, ktorá je v článku použitá pritom vychádza z konštrukčného systému spoločnosti Lias Vintířov tzv. „ ľahkých betónov.“ Čo však považujeme za ešte väčší deficit v informovanosti je skutočnosť, že v článku sú úplne vynechané spomedzi technológii montovaných domov tzv.medzerovité betóny. Je to materiál nazývaný ako keramický kompozit, teda „Keramické domy“. Pokiaľ stavby z „betónu“ a „ľahkého betónu“ sa navrhujú podľa betonárskej normy, domy z keramického kompozitu sa projektujú v zmysle normy EN 1520. Predstavujú úplne iný technologický systém výstavby rodinných domov. Práve preto je škodou, že autor článku v texte úplne ignoroval domy z keramického kompozitu, všeobecne nazývané ako „Keramické domy“. Na Slovensku existuje významný výrobca a dodávateľ takýchto keramických domov – spoločnosť Edyfinance a Silicate World.

Z poslednej štatistiky je zrejmé, že práve vďaka svojmu unikátnemu materiálu, keramické domy najviac konkurujú betónovým montovaným domom. Rovnako tak aj drevotrieskovým montovaným domom, ktoré sú často nesprávne nazývané ako drevodomy. Montované domy z keramického kompozitu v plnej miere zodpovedajú najvyšším nárokom na súčasné stavby. Je to tak z pohľadu všetkých fyzikálno – technických parametrov, ale aj z pohľadu vyššej modulárnosti a flexibility pri navrhovaní stavieb.

Vzhľadom na výnimočné kritériá montovaných domov z keramického kompozitu považujeme predmetný článok za neúplný. Vytvára teda nepresný obraz o danej problematike montovaných stavieb. V každom prípade ale ďakujeme za námet na ďalší článok:)! Porovnávame v ňom klasický ťažký betónový panelák s ľahkým  keramickým domom.

V prípade otázok k keramickým domom – domov vyrobeným z ľahkého keramického kompozitu nás neváhajte kontaktovať na info@edyfinance.sk alebo  0902460337