Dôchodok /renta/ sporenie

banknote-1396238-640

 

Slovenský klienti ešte stále nie sú od mladosti zvyknutí sporiť na dôchodok, no zároveň sa radíme ku krajinám, ktoré výrazne rýchlo starnú. Kombinácia týchto dvoch parametrov neveští príliš ružovú budúcnosť.

Solidárny systém Sociálnej poisťovne, kde prispievajú ekonomicky aktívni občania na dôchodcov, môže fungovať relatívne spoľahlivo, no len v prosperujúcej ekonomike a pri dostatku mladej pracovnej sily. Pri stave ekonomiky sa Slovensko nemá za čo hanbiť, no starnutie obyvateľov je výrazný problém a nie len na Slovensku, ale v celej eurozóne.

Národná banka Slovenska už pred dvoma rokmi v súvislosti so Správou o starnutí obyvateľstva vyhlásila, že miera závislosti v starobe, čiže podiel ľudí vo veku 65 a viac rokov v pomere k pracujúcej populácii, by sa mala podľa projekcií do roku 2060 v eurozóne takmer zdvojnásobiť a vzrásť zo súčasných približne 29 percent na viac ako 50 percent.

Národná banka preto skonštatovala, že ak sa nezavedú primerané štrukturálne reformy, starnutie obyvateľstva bude mať najmä z dlhodobého hľadiska na udržateľnosť verejných financií a teda aj dôchodkový systém nepriaznivý dosah.

 

Všeobecne platí, že pokiaľ si chceme uchovať životnú úroveň z produktívnej doby, musíme si počas celého pracovného života odkladať desať percent čistého príjmu a to mimo príspevkov do I. a II. piliera,“ hovoríme o alternatíve k štátnemu zabezpečeniu dôchodku.

Čo to ale dôchodok vlastne je ??

Nie je to len presiahnutie veku v ktorom už nemusíme pracovať a začneme poberať dôchodok od štátu. Je to stav mysle a našich financií! Je to čas kedy sa bude môcť ktokoľvek a kedykoľvek rozhodnúť ,že už nemusí pracovať. Takto sa ale môže rozhodnúť len v tom prípade ,že si počas svojho života nasporil toľko ,že už nemusí pracovať a odíde do takzvaného dôchodku. Len preto že už má nasporené dosť a nemusí sa spoliehať na štát ,ktorý pokrýva len takzvané povinné výpalné. Napr. nájom , ceny za energie, ceny za lieky, potraviny ….

Aká je ale dôchodková hodnota ak sa pracujúci človek nespoľahne len sám na seba??

 

Aktuálna dôchodková hodnota

11,3505 eura – platí pre dôchodky priznané v roku 2017. Dôchodková hodnota je jednou zo základných veličín na výpočet dôchodkovej dávky v danom roku. Na výpočet dôchodkovej dávky sa použije aktuálna dôchodková hodnota platná v kalendárnom roku, v ktorom vznikol nárok na jej výplatu.

Dôchodková hodnota na rok 2017 bola určená ako súčin dôchodkovej hodnoty v roku 2016 a hodnoty, ktorá zodpovedá podielu priemernej mzdy v hospodárstve SR za 3. štvrťrok 2016 a priemernej mzdy v hospodárstve SR za 3. štvrťrok 2015.

 

Zmena dôchodkového veku

62 rokov a 76 dní – od 1. januára 2017 dochádza k zmene odchodu do starobného dôchodku. Týka sa poistencov narodených po 31. decembri 1954. Výnimkou sú tí poistenci, ktorým sa zachováva znížený dôchodkový vek, to znamená ženy v závislosti od počtu vychovaných detí a poistenci v závislosti od získaného obdobia zamestnania v I. pracovnej kategórii alebo služby v I. alebo II. kategórii funkcií.

 

 

Za nízke odvody živnostníci dostanú nízke dôchodky !!!

 

Až deväť z desiatich živnostníkov si v súčasnosti platí najnižšie možné odvody do Sociálnej poisťovne. Výška dôchodku sa však odvíja práve od sumy, z ktorej si človek platil odvody. Keďže väčšina podnikateľov si platí odvody len z minimálneho vymeriavacieho základu, výrazne sa to premietne do ich budúceho dôchodku.

Ak by si niekto teoreticky celý život platil odvody len z minimálneho vymeriavacieho základu, mal by podľa súčasných pravidiel dostať dôchodok necelých 220 eur. Priemerný dôchodok pritom v súčasnosti dosahuje 389 eur. Živnostník, ktorý si celý život platil len najnižšie možné odvody, tak dostane len 57 percent z priemerného dôchodku. Sociálna poisťovňa sa však nestretáva s prípadmi, keď si žiadateľ o dôchodok celý život platil poistné len z minimálneho vymeriavacieho základu.

 

 

Príklad: Aký dôchodok dostane živnostník, ak by si celý život platil minimálne odvody

Živnostník dovŕšil dôchodkový vek 16. 6. 2015 a od tohto dňa požiada o starobný dôchodok. Od ukončenia povinnej školskej dochádzky do dovŕšenia dôchodkového veku získal 40,3480 roka dôchodkového poistenia (ODP). Priemerný osobný mzdový bod (POMB) je v hodnote 0,5162 a aktuálna dôchodková hodnota (ADH) na rok 2015 je 10,6865 eura.

Starobný dôchodok = POMB x ODP x ADH
Starobný dôchodok = 0,5162 × 40,3­480 × 10,6865
Starobný dôchodok = 222,60 eura

K tomu patrí zvýšenie (valorizácia) o 5,20 eura. Starobný dôchodok k 16. 6. 2015 je 227,80 eura.

Super predstava že??

Od 1. júla by mal začať platiť minimálny dôchodok, keďže tento živnostník spĺňa nárok na minimálny dôchodok, Sociálna poisťovňa mu vďaka tomu, že odpracoval 40 rokov, bude od júla posielať každý mesiac 311,10 eura. Vďaka zavedeniu minimálneho dôchodku si preto polepší o 83,30 eura mesačne.

Príklad však nie je možné aplikovať na všetkých živnostníkov, ktorí si celý život platili odvody z minimálneho vymeriavacieho základu. Suma dôchodku sa počíta individuálne a rozhoduje každý jeden deň dôchodkového poistenia od ukončenia povinne školskej dochádzky do dovŕšenia dôchodkového veku. Je veľmi málo pravdepodobné, že dvaja živnostníci získajú rovnaké obdobie dôchodkového poistenia a majú rovnaké odvody. Navyše do roku 1990 nebol stanovený minimálny vymeriavací základ.

 

Kam ak ako si správne šetriť a investovať???

Perspektívne investičné príležitosti na rok 2017.

Máme za sebou pomerne turbulentný rok 2016 a pred každým investorom teraz stojí logická otázka, ako byť ziskový aj v tom novom roku. Aj keď na to nemá nikto zaručenú odpoveď, pokúsili sme ale nájsť niekoľko investičných tipov, ktoré sú hodné pozornosti.

  1. Rozvojové trhy

Celý rad investičných expertov sa zhoduje v tom, že v portfóliu by tento rok nemali chýbať aktíva z „emerging markets“. Z tohto pohľadu je jedno, či budete priamo pátrať na jednotlivých trhoch v rozvíjajúcich sa ekonomikách a nakupovať akciové tituly, alebo vložíte prostriedky do Exchange Traded Funds, či kolektívnych investičných nástrojov.

Platí tu jednoduchá poučka: rozvíjajúce sa trhy sa rozvíjajú, a preto v čase rastú. Tak to jednoducho je a čísla ukazujú, že veľké hedžové fondy svoj zrak v druhej polovici minulého roka týmto smerom systematicky obracali. Avšak pozor, skúsenosť tiež ukazuje, že po strmších rastoch nasledujú hlbšie pády, preto rozjvové trhy predstavujú zároveň aj vyššie investičné riziko.

  1. Americké firmy

Akokoľvek je Donald Trump do istej miery neriadená strela, aj priemerne pozorný pozorovateľ by mohol v jeho volebnom tíme, predvolebných príhovoroch, či podľa návštev firiem počas kampane vybadať prísľuby smerom k „návratu slávy americkému priemyslu”.

Hoci má ekonómia na spoločenskú prospešnosť podobných štátnych intervencií jasný názor, investora pohybujúceho sa v krátkodobom alebo strednodobom horizonte logicky zaujíma zisk na akciu. A ten môže v mnohých spoločnostiach, ktorým chce Trumpová administratíva znova naliať krv do žíl, napríklad oceliarní či technologických spoločností, dramaticky vzrásť.

  1. Spoločnosti na pomedzí startup a growth capital

Hoci zlé jazyky hovoria, že počet populárnych inkubátorov nováčikov prekonáva počet startupov samotných a celá oblasť je nafúknutá bublina, vo vlne fintechov, firiem podnikajúcich v zdravotníctve a ďalších inovatívnych oblastiach sa rozhodne objavili zaujímavé projekty. Startup je vždy lotéria.

Druhá fáza rozvoja, kedy firma už generuje tržby a potrebuje k svojmu rastu investície, je zaujímavou investičnou destináciou. Potvrdzujú to aj rastúce čísla u inštitucionálnych investorov s nižšou averziou k riziku. A pomôcť vybudovať nový Facebook, Teslu alebo Pharmacyclics sa môže podariť hocikomu, možno aj vám.

 

Stále viac investorov objavuje fondy!!!

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom.

  • investovanie v podielových fondoch?

Záleží to od individuálnej situácie každého. Odborníci na investície poradia s výberom fondu každému, podľa toho, či chce investovať jedno euro, desať alebo sto eur.

  • Aký je ďalší postup?

Odborník sa so záujemcom osobne stretne a pokúsi sa zistiť o ňom základné informácie, aby mu vedel čo najlepšie poradiť. Potrebuje zistiť na čo chce klient sporiť, na akú dobu potrebuje, či môže sporiť, či akú vysokú čiastku si vie odkladať. Platí, že čím zaujímavejšie a vyššie výnosy, tým dlhšie je potrebné na ne čakať. Samozrejme, nesmie sa zabudnúť ani na rizikový profil investora, teda možné straty danej investície v budúcnosti. Odborník teda odporučí tú najlepšiu cestu pre každého.

  • S akým rizikom je potrebné počítať?

To vyjadruje práve rizikový profil človeka. Investor dostane informácie, s akým zhodnotením alebo prípadne aj znehodnotením má v budúcnosti počítať. Napríklad sa môže stať, že sa mu vklad znehodnotí aj o desať percent a práve vtedy je potrebné sa nesplašiť a predčasne vklady nevyberať. To je to najhoršie, čo môže investor urobiť. Preto je dobré od začiatku vedieť, čo môžete očakávať. Na to by vás mal odborník pripraviť.

  • Stane sa niečo, ak jeden mesiac vynechám?

Nič sa nestane. Vložiť môžete kedykoľvek akúkoľvek čiastku a, samozrejme, hocikedy akúkoľvek čiastku aj vybrať. V priebehu 2–4 dní by ste mohli svoje peniaze dostať naspäť. Je však potrebné počítať s tým, že vaše výnosy nebudú v takej výške, ako sa plánovalo. Práve preto sú podielové fondy zaujímavý investičný nástroj, keďže sú maximálne flexibilné z hľadiska vkladov a výberov.

Zhrnutie

Pre zamestnaných ľudí , budú s veľkou pravdepodobnosťou dôchodky už len klesať a na druhej strane si živnostníci asi nezačnú platiť vyššie odvody do sociálnej poisťovne.

Jediným riešením teda ostáva šetriť si finančné prostriedky  na svoj súkromný účet ,kde sa budú vklady skutočne zhodnocovať.

A ako to spraviť?

Neváhajte ma kontaktovať  na 0902 260 337 alebo info@edyfinance.sk

UPOZORNENIE- informácie uvedené v článku nie sú návodom. Ak budete postupovať sami bez predošlej komunikácie s odborníkom nemusia sa dostaviť žiadané výsledky